FOMO i problemowe używanie internetu

kategoria: informacja

| 2021-10-27 |

Zespół OSE - https://www.facebook.com/OSEgovpl

 

Czas, jaki młodzi ludzie spędzają w internecie, stale się wydłuża, a cyfrowa inicjacja ma miejsce coraz wcześniej. Prawie 65% młodych ludzi uważa, że powinno się mniej korzystać ze smartfona, a jednocześnie co piąty z nich deklaruje, że „nic nie jest tak przyjemne, jak korzystanie z telefonu”.

FOMO (ang. Fear Of Missing Out) badacze definiują jako lęk przed odłączeniem, utratą stałego kontaktu z innymi, obawę, że coś bardzo istotnego nam umknie, kiedy nie będziemy online. FOMO może dotknąć każdego, niezależnie od wieku, ale najczęściej pojawia się u nastolatków.

Aby skutecznie edukować młodzież, warto dowiedzieć się, jakie są przyczyny tego zjawiska, jak zapobiegać jego negatywnym konsekwencjom i gdzie szukać pomocy. W tym celu przygotowaliśmy dla nauczycieli materiały edukacyjne.

W naszej publikacji „FOMO i problemowe używanie internetu. Poradnik dla nauczycieli” nie tylko omawiamy skalę zjawiska, ale przede wszystkim dajemy wskazówki, jak uchronić uczniów przed jego negatywnymi skutkami i gdzie zwrócić się o pomoc. 

Poradnik do pobrania pod linkiem:  https://it-szkola.edu.pl/publikacje,plik,74

4 października zorganizowaliśmy webinar eksperckiporuszający tematykę FOMO. Zaproszeni goście szczegółowo omówili przyczyny zjawiska i sposoby walki z jego negatywnymi konsekwencjami. Tych, którzy nie mogli uczestniczyć w wydarzeniu na żywo, zachęcamy do obejrzenia nagrania spotkania. 

Obejrzyj webinar: https://www.facebook.com/OSEgovpl/videos/380176837075556

Najważniejsze informacje zamieszczono w infografikach (dostępne są w Galerii naszej strony oraz stacjonarnie w gablotach szkolnych).

 

 

Powrót Więcej aktualności