HISTORIA SZKOŁY

Państwowa Szkoła Muzyczna I st. Nr 3 im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie powstała w trudnych latach powojennych.

Departament Muzyki Ministerstwa Kultury i Sztuki powierzył Lechowi Miklaszewskiemu - nauczycielowi warszawskiej Państwowej Średniej Szkoły Muzycznej, organizację i kierownictwo Publicznej Niższej Szkoły Muzycznej Nr 54, z siedzibą w Szkole Podstawowej Nr 54 przy ul. Kordeckiego 54 w Warszawie.

W roku 1950 po upaństwowieniu szkolnictwa artystycznego Publiczna Niższa Szkoła Muzyczna Nr 54 zmieniła swoją nazwę na Państwową Szkołę Muzyczną Nr 3.

Po upływie siedmiu lat od założenia, szkoła osiągnęła pełny zakres siedmioklasowej szkoły muzycznej.

W 1955 roku Prezydium Dzielnicowej Rady Narodowej wraz z Wydziałem Oświaty przekazali szkole samodzielny lokal w budynku przy ul. Grochowskiej 194. Od 1 września 1965 roku szkoła nosi imię polskiego pianisty i kompozytora - Juliusza Zarębskiego. Od tego czasu jej pełna nazwa brzmi Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia Nr 3 im. Juliusza Zarębskiego w Warszawie.

W roku 1974 szkoła otrzymała obecną siedzibę mieszczącą się w zabytkowym dworku przy ul. Grochowskiej 64.

Informacje pochodzą z Monografii Jubileuszowej wydanej w 1998 roku.

 

 

JULIUSZ ZARĘBSKI - PATRON SZKOŁY


Pianista i kompozytor. "Drugi po Fryderyku Chopinie".

Urodził się 28 lutego 1854 w Żytomierzu.

Pierwszych lekcji gry na fortepianie udzielała mu matka. Już od 10 roku życia Juliusz Zarębski koncertował w żytomierskich salonach. 

W 1870 ukończył z odznaczeniem gimnazjum i wyjechał do Wiednia, gdzie w Konserwatorium Towarzystwa Przyjaciół Muzyki studiował kompozycję u Franza Krenna oraz grę na fortepianie w klasie Josefa Dachsa.